Gdzie się wykorzystuje silniki prądu stałego?

Gdzie się wykorzystuje silniki prądu stałego?

Więcej informacji o silniku prądu stałego.

Mnóstwo przedmiotów, których używamy na co dzień i bez których wiele czynności stałoby się cięższych, stosuje w swoim działaniu silniki prądu stałego. Niewielkie bądź olbrzymie, szczotkowe czy też bezszczotkowe, te urządzenia zmieniły nasz tryb życia i pracy, tymczasem statystyczny obywatel zazwyczaj nie ma pojęcia, jak funkcjonują te silniki, ani z jakich modułów złożone są.

Podstawowe informacje o silnikach elektrycznych DC

Rolą silników DC jest wytwarzanie energii mechanicznej z energii elektrycznej. Ich nazwa zaznacza, że zasila je prąd, w którym zwrot oraz kierunek transferu ładunków elektrycznych jest niezmienny. Takie silniki istnieją od niemal dwustu lat i nie są zasługą konkretnej osoby. Do ich budowy, dalszych modyfikacji i ostatecznie ich wprowadzenia do ogólnego wykorzystania w przeróżnego typu urządzeniach, przyczyniły się badania oraz wynalazki cenionych inżynierów połowy XIX w., jak między innymi Thomas Edison, Thomas Davenport czy Moritz Jacobi. Silniki na prąd stały złożone są ze komutatora, dwóch magnesów skierowanych do siebie biegunami różnoimiennymi, między którymi wytwarza się pole magnetyczne, nieruchomego statora, wirnika i szczotek. Współcześnie na co dzień stosowane są także bezszczotkowe silniki prądu stałego (BLDC), które w związku z brakiem tej często ulegającej awarii części, są uważane za znacznie trwalsze, bezpieczniejsze i są po prostu cenione za fenomenalną niezawodność, jak również bezgłośne działanie.

Silniki prądu stałego to napęd wielu powszechnie używanych urządzeń

Teza, iż silniki prądu stałego są stosowane praktycznie wszędzie nie jest przesadą. Jeżeli w domu posiadasz czytnik CD bądź korzystasz w komputerze z dysków HDD, to w ich mechanizmie na pewno znajduje się bezszczotkowy silnik. Silniki DC są częścią samochodów oraz pociągów sterowanych na odległość, a więc zabawek, którymi bawiliśmy się jako dzieci i które pewnie damy także naszym córkom i synom. Silniki tego rodzaju wprawiają w ruch duże i małe pompy hydrauliczne nieodzowne w licznych gałęziach przemysłu, m.in. wydobywczej, produkcyjnej czy budowlanej. W niedalekiej przyszłości, za sprawą silników DC samochody elektryczne staną się powszedniością, a już dziś te silniki optymalizują naszą mobilność, bowiem bez nich nie działałyby popularne segwaye, rowery elektryczne i hulajnogi. Z silników na prąd stały korzystają również pasjonaci elektroniki do realizacji najróżniejszych zautomatyzowanych modeli z zakresu robotyki oraz mechaniki.

Chociaż silniki elektryczne na prąd stały o niskiej mocy bez problemu można nabyć w sklepach hobbystycznych albo z częściami elektronicznymi, to te do przemysłowego zastosowania dostępne są na zamówienie tylko u dystrybutorów, oferujących wysokie jakościowo rozwiązania od cenionych marek.

Nasze dane adresowe:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]