Od Starożytności po współczesność – obrączki ślubne

Od Starożytności po współczesność – obrączki ślubne

Kup obrączki Kraków.

Dla większości dzień ślubu jest nad wyraz wzruszającym dniem życia. Ceremonia ta wiąże młodą parę do końca życia, a oznaką ich oddania, miłości i wierności są obrączki ślubne, które wkładają sobie nawzajem na palce.

Mężowie nie zawsze mieli obrączki ślubne

Pierwotnie nie było podziału na pierścienie zaręczynowe i obrączki, więc ich dzieje są wspólne i sięgają daleko w Starożytność. Zaledwie w XIII w. Kościół Katolicki uznał obrączki w prawie kanonicznym, w rezultacie czego podarowanie żonie pierścionka stało się elementem ceremonii ślubu. Panowie zaczęli nosić na palcu obrączkę kilka stuleci później, o czym jednakże niewielu wie. I chociaż uprzednio zdarzało się, że zakładali pierścienie na palec obrączkowy gdy wyruszali na wojenne eskapady, niemniej jednak tradycja ta rozpowszechniła się szerzej w XX w., a dokładniej podczas Drugiej Wojny Światowej. Obrączka przypominała wojakowi, że w domu wyczekuje na niego żona, za którą walczy i której powinien pozostać wierny. W Polsce nosi się obrączki na palcu serdecznym prawej ręki, jednakże w innych krajach, jak na przykład w Meksyku, w Czechach, w Szwecji albo w Brazylii, wsuwa się je na lewą dłoń, gdzie według tradycyjnych zabobonów biegnie legendarna “żyła miłości”, wiodąca wprost do serca. W przeciwieństwie do pierścionków zaręczynowych, młoda para wybiera i przymierza obrączki ślubne wspólnie, niemniej jednak tradycja powiada, iż narzeczona nie powinna finansować ich zakupu, bowiem jest to zadanie mężczyzny.

Obrączki – dodaj datę ślubu, imię małżonka albo cytat

Przeciwnie do pierścionków zaręczynowych, obrączki charakteryzują się mniej krzykliwą stylistyką. Na przestrzeni wieków wykonywano je z najrozmaitszych materiałów, w mniejszym lub większym stopniu wytrzymałych. Później zaczęto używać do tego metale i ich stopy (jak żelazo lub mosiądz) reprezentujące moc uczucia. W dzisiejszych czasach do ich sporządzenia używa się głównie platyny i złota, które są symbolem ufności w stosunku partnera. Naturalnie, są one także w wielu przypadkach zdobione kamieniami szlachetnymi, aczkolwiek wciąż najchętniej nabywane są ponadczasowe, proste złote pierścienie i subtelne obrączki, w których zastosowano zestawienie dwóch rodzajów złota (np. różowego z tradycyjnym). Sklepy jubilerskie specjalizujące się w sporządzaniu obrączek, świadczą również nierzadko usługę grawerowania artystycznego. Mamy zatem opcję personalizacji obrączki dodając do nich imię małżonka, datę ślubu bądź ważny dla nowożeńców cytat.

Nasze dane adresowe:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]