Biopsja fuzyjna prostaty – nowoczesna, precyzyjna metoda

Biopsja fuzyjna prostaty – nowoczesna, precyzyjna metoda

Sprawdź więcej informacji o biopsji fuzyjnej na https://bit.ly/32VS6ij.

Prostata, czyli gruczoł sterczowy, jest elementem układu moczowo-płciowego mężczyzny, który podobny jest pod kątem wielkości i postaci do orzecha włoskiego. Znajduje się wprost pod pęcherzem moczowym i odpowiada głównie za produkcję płynu, w którym przenoszone jest nasienie. Kłopoty z prostatą pojawiają się u wielu panów wraz z wiekiem, toteż tak ważkie jest jej cykliczne badanie. Daje to możliwość zdiagnozowania przerostu bądź zapalenia tego gruczołu, a także stosunkowo wczesnego wykrycia alarmujących zmian rakowych. Warto zaznaczyć, że rak prostaty jest jednym z najczęstszych nowotworów, na które cierpią mężczyźni, więc nie wolno bagatelizować groźby jego potencjalnego rozwoju.

Niepokojące symptomy – kiedy zgłosić się do urologa?

Panowie po 45 roku życia muszą cyklicznie pojawiać się w gabinecie urologicznym, w szczególności jeżeli zauważyli niecodzienne objawy powiązane z oddawaniem moczu, jak przykładowo trudności ze wzwodem oraz wytryskiem, kłopoty w zatrzymaniu lub rozpoczęciu oddawania moczu, ból w trakcie mikcji, zwiększenie jej częstotliwości, a także krew w moczu czy jego nieregularny strumień. Jeśli po wstępnym badaniu per rectum pojawią się przesłanki, aby podejrzewać możliwość rozwoju nowotworu, lekarz zaleci badanie PSA, które polega na badaniu krwi pod kątem stężenia antygenu sterczowego. Znaczny poziom PSA we krwi oznacza duże prawdopodobieństwo rozwoju nowotworu. By natomiast mieć bezsporną pewność, nieodzowne jest wykonanie biopsji gruczołu krokowego.

Biopsja gruczołu krokowego – przeciwwskazania i przebieg

Biopsja fuzyjna to sposób biopsji prostaty, przeprowadzana w szpitalnych warunkach, która za sprawą wykorzystania jednocześnie wieloparametrycznego rezonansu magnetycznego oraz obrazu USG, pozwala na pobranie wycinków tkanki daleko dokładniej niż w procedurze, gdzie w trakcie zabiegu korzysta się jedynie z obrazowania TRUS. Biopsja fuzyjna prostaty to stosunkowo krótki zabieg, który zwykle trwa około pół godziny. Prócz tego pacjent spędza jeszcze po zabiegu 1-2 kwadranse na oddziale, więc cała procedura zamyka się w czasie 1 godziny. Biopsja fuzyjna jest w zasadzie bezbolesna, bowiem prowadzona jest w znieczuleniu miejscowym. Uzyskane wycinki prostaty są potem analizowane przez patomorfologa, który ocenia czy są w nich widoczne zmiany rakowate.

Oczywiście, jak przy każdym zabiegu istnieje kilka przeciwwskazań, które mogą wpłynąć na możliwość przeprowadzenia biopsji prostaty. To m.in. uczulenie na niektóre leki, wszczepione zastawki serca czy zaburzenia krzepliwości krwi. Stąd też przed decyzją o zabiegu trzeba jak najdokładniej udzielić lekarzowi specjaliście odpowiedzi na wszelakie pytania postawione w wywiadzie medycznym.

Nasze dane adresowe:
SCM Sp. z o.o. Prywatny Szpital Specjalistyczny
ul. Grzegórzecka 67C/U6
„Wiślane Tarasy”
31-559 Kraków

Tel.: +48 12 353 66 01
Mob.: +48 780 61 41 02
E-mail: [email protected]