Chirurgiczna korekta powiek jest wyjściem dla tych, którzy czują dotkliwy dyskomfort wynikający z ich opadania. Dlatego że skóra powiek jest niezmiernie cienka, w miarę szybko podlega procesom starzenia, traci z czasem kolagen oraz elastynę, co skutkuje utratą jej sprężystości. Ale opadające powieki nie są problemem jedynie starszych osób. Nieraz na tę niedyspozycję cierpią też ludzie w młodym wieku.
Z jakich przyczyn pacjenci zapisują się na plastykę powiek?
Starzenie się skóry jest naturalne i współcześnie medycyna nie znajduje się nadal na poziomie, który umożliwiłby jego pełne zastopowanie. Opadanie powiek jest więc pospolitym następstwem utraty przez skórę jędrności. Na ogół opadanie powiek jest jedynie kwestią estetyczną, gdyż sprawia, że twarz ma wyraz ogromnie strudzonej. Tymczasem liczni pacjenci decydują się na korektę ze względów medycznych – opadające powieki przyczyniają się do głębokiego zmęczenia oczu, istotnego ograniczenia pola widzenia bądź powracającego bólu głowy. Może to zatem zauważalny wpływ na nasze życie, poprzez utrudnianie powszednich czynności, jak kierowanie autem albo czytanie.
Ile trwa blefaroplastyka, czyli zabieg plastyki powiek górnych?
Plastyka powiek górnych polega na wykonaniu nacięcia skóry w naturalnym załamaniu i pozbyciu się zbędnej wiotkiej tkanki. W razie potrzeby likwiduje się również nagromadzoną tkankę tłuszczową. Rana po cięciu zszywana jest delikatnymi szwami, co daje pewność, że po wygojeniu ślad po nich będzie niewidoczny. Sam zabieg korekty powiek trwa z reguły mniej więcej jedną godzinę i wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. Po zabiegu przez kilkanaście dni widoczny jest obrzęk oczu, niekiedy pacjent doświadcza także swędzenia powiek, jednakże zwykle już po plus minus 2 tygodniach pacjenci mogą wrócić do swoich codziennych zajęć.
Nie wszyscy mogą zakwalifikować się do zabiegu korekty powieki górnej, dlatego najpierw potrzebna jest konsultacja z lekarzem specjalistą. Pośród przeciwwskazań do wykonania blefaroplastyki wylicza się m.in. cukrzyca, choroby nowotworowe czy nadczynność tarczycy. Blefaroplastyki nie wykonuje się również u kobiet w ciąży oraz karmiących piersią.