Porządna porcja wiedzy o usuwaniu blizn rogówki. Sprawdź koniecznie!
Oko to delikatna część ciała i w każdej chwili może zostać uszkodzone. W następstwie rozmaitych urazów mechanicznych czy zapaleń na powierzchni rogówki nierzadko tworzą się blizny, które w mniej lub bardziej rzutują na jakość widzenia. Blizny rogówkowe można na szczęście zlikwidować, wykorzystując metody laserowej korekty wzroku.
Objawy sygnalizujące utworzenie się blizn na rogówce
Rogówka jest wypukłą, zewnętrzną warstwą gałki ocznej, która je zabezpiecza, a w tym samym czasie nadzoruje sposób, w jaki światło dociera się do kolejnych warstw. Jest nieprzezroczysta, nieunaczyniona, a także niezwykle elastyczna i choć na ogół niewielkie jej otarcia leczą się samoistnie, w szeregu przypadków powstają zbliznowacenia, m.in. na skutek naszej nieostrożności. Co może spowodować pojawienie się blizn rogówki? Mogą być one przede wszystkim konsekwencją wielu chorób (przykładowo półpaśca), urazów mechanicznych jak skaleczenia, zadrapania i oparzenia bądź przedostania się do oka ciała obcego. Lecz blizny rogówkowe mogą wykształcić się także w wyniku nieostrożnego zakładania soczewek korekcyjnych. Oprócz zauważalnego pogorszenia się wzroku, o pojawieniu się blizn rogówki wskazuje wiele innych symptomów, takich jak przykładowo wrażenie swędzenia gałki ocznej, nadwrażliwość na światło czy puchnięcie powiek, toteż jeżeli ich doświadczasz rekomendujemy bezzwłocznie pomyśleć o wizycie u okulisty. Podczas szczegółowego badania określi on głębokość, wielkość i umiejscowienie blizn, a także poinformuje o metodach ich leczenia.
Likwidacja blizn rogówki – kilkuminutowy zabieg z użyciem wiązki lasera ekscymerowego
Najczęściej wykorzystywaną w dzisiejszych czasach procedurą usuwania blizn rogówkowych jest PTK – zabieg realizowany w dużym odsetku klinik, specjalizujących się w korekcie wad wzroku. Zabieg metodą PTK pozwala na likwidację nie tylko blizn z peryferyjnego, ale i centralnego obszaru rogówki. PTK wykorzystuje się też do leczenia innych nieprawidłowości tej części oka. Blizny usuwa się w procesie odparowania przy użyciu wiązki lasera ekscymerowego zewnętrznej powłoki tkanki rogówki. Przed wykonaniem tego dosłownie kilkuminutowego zabiegu nie trzeba korzystania z pełnej anestezji, wystarczy miejscowe znieczulenie gałki ocznej, które aplikuje się specjalnymi kroplami wprost na powierzchnię rogówki. Po zabiegu przez okres kilku tygodni trzeba nie przemęczać oka, słuchać się precyzyjnie poleceń lekarskich i terminowo stawiać się na kontrolę w wyznaczonym czasie.
Nasze dane adresowe:
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków
Mob.: +48 537 553 553
E-mail:
[email protected]