Ekstrakcja zęba i podcięcie wędzidełka – zabiegi u chirurga stomatologa

Ekstrakcja zęba i podcięcie wędzidełka – zabiegi u chirurga stomatologa

Niektóre schorzenia zębów i dziąseł nie mogą być uleczone w trakcie standardowych zabiegów stomatologicznych. Jeśli te sposoby leczenia okazują się nieefektywne, dentysta podejmuje decyzję o zainicjowaniu leczenia z zastosowaniem technik chirurgii stomatologicznej. Chociaż to określenie dla większości pacjentów brzmi przerażająco, to dzisiejsza medycyna posiada technologie i środki, które sprawiają, że nawet wyjątkowo trudne zabiegi są dla pacjenta kompletnie bezbolesne, a powikłania należą do rzadkości.

Czym zajmuje się chirurg dentysta?

Do zabiegów często prowadzonych przez chirurga dentystę należą usunięcie części zębów (np. wierzchołków korzeni lub całych korzeni) oraz ich ekstrakcje. Te zabiegi przeprowadza się, jeśli stan zębów jest zły – w szczególności na skutek często powtarzających się stanów zapalnych bądź zaawansowanej próchnicy. Chirurg dentystyczny zajmuje się ponadto podcinaniem wędzidełka, jak również zabiegami służącymi odbudowie różnych części przyzębia – np. sterowaną regeneracją kości i tkanek miękkich. Do chirurga dentystycznego trzeba ponadto zgłosić się w celu przygotowania jamy ustnej do leczenia protetycznego.

Dentysta chirurg zadba o efektywne znieczulenie

Zabiegi, na których skupia się chirurgia stomatologiczna jeszcze kilkanaście lat temu kojarzyły się z odczuwaniem przez pacjenta bólu. Teraz jakkolwiek dostępne są środki, kompletnie eliminujące nieprzyjemne doznania. Oprócz tego pacjenci, którzy przeraźliwie boją się fotela dentystycznego, mogą otrzymać pomocnicze środki uspokajające, a nawet zdecydować się na zabieg wykonany w stanie całkowitej narkozy.