Jak uchronić się przed chorobą domowymi sposobami?

Jak uchronić się przed chorobą domowymi sposobami?

Okres jesienno-zimowy niekorzystnie wpływa na nasze zdrowie. Najczęściej dopadają nas ból gardła, nieżyt nosa i kaszel. Aby się im nie dać tak łatwo, zastosować się do kilku rad, które pozwalają oddalić widmo choroby. Oto niektóre z nich.

Jak podnieść temperaturę ciała?

Wirusy atakują nasz organizm z reguły wtedy, gdy temperatura ciała spada o 2-3 stopnie. Dlatego powinniśmy rozgrzewać organizm za pomocą gorącej herbaty bądź prysznica. Do herbaty można wrzucić sok z cytryny albo pomarańczy, które mają w sobie dużą dawkę witaminy C. Znakomitym dodatkiem jest także odrobina cynamonu oraz bogaty w substancje przeciwzapalne imbir. Żeby poprawić smak napoju warto sięgnąć po sok z malin. Jeśli zdecydujemy się na gorącą kąpiel, urozmaićmy ją kilkoma kroplami olejku eterycznego, np. pichtowego, eukaliptusowego czy szałwiowego, co oprócz tego wpłynie zbawiennie na oczyszczenie dróg oddechowych.

Przeciwbakteryjne syropy z cebuli oraz czosnku

Źródłem wielu witamin są też cebula oraz czosnek. Na ich bazie przygotowuje się domowe syropy przeciw przeziębieniu. Syrop cebulowy jest jedynym z budżetowych i najpopularniejszych metod walki z chorobami. Jak go przyrządzić? Do plasterków cebuli dodajemy cytrynę i polewamy miodem. Miksturę odstawia się na chwilę, by cebula puściła sok. Taki syrop trzeba pić co parę godzin. Tak samo można zrobić z czosnkiem, który zawiera allicynę, mającą działanie przeciwbakteryjne. W tym celu wystarczy zetrzeć kilka ząbków czosnku, zalać je sokiem z cytryny oraz dodać odrobinę wody. Tak przygotowany syrop leczniczy także rekomenduje się pić kilka razy dziennie.

Mleko, miód oraz masło na podrażnienie gardła

Kiedy nasila się wrażenie bólu gardła, warto sprawdzić mieszankę masła, mleka oraz miodu. Bardzo dobrze zdaje ona egzamin jako nawilżacz błon śluzowych gardła. W przypadku tego napoju trzeba uważać, żeby mleko nie było wrzące, gdyż zniweluje to dobroczynne oddziaływanie reszty składników. Dla uśmierzania podrażnień gardła zaleca się także płukanie gardła wodą z solą oraz picie herbaty z szałwii.

Czemu powinniśmy chronić się przed przeziębieniem?

Pomimo, że zwyczajne przeziębienie nie jest dokuczliwą chorobą, to jego lekceważenie może mieć poważne konsekwencje. W razie pojawienia się pierwszych objawów warto zacząć od domowych sposobów. Pamiętajmy aczkolwiek, że jeśli objawy nasilają się to należy skorzystać z pomocy lekarza pierwszego kontaktu.