Stożek rogówki – czym charakteryzuje się to schorzenie?

Stożek rogówki – czym charakteryzuje się to schorzenie?

Zainteresowany leczeniem stożka rogówki? Kliknij w to miejsce.

Keratoconus, innymi słowy stożek rogówki, to dolegliwość, która bardzo ogranicza normalne funkcjonowanie – pogarsza jakość widzenia i może wywoływać kolejne choroby oczu. We współczesnych klinikach okulistycznych lekarze potrafią na szczęście zaradzić tym problemom. Jak więc wygląda przebieg korekty stożka rogówki?

Stożek rogówki manifestuje się już w 30. roku życia

Rogówka to przezroczysty element gałko ocznej, który silnie skupia promienie świetlne. Leży przed tęczówką i posiada dużo nocyceptorów, lecz jest słabo ukrwiona. W okolicy drugiego i trzeciego dziesięciolecia życia może ulec deformacji polegającej na uwypukleniu i ścieńczeniu w centralnej części. Jest to skutkiem nadwątlenia tkanki, która, wedle niektórych hipotez, robi się podatna na oddziaływanie wolnych rodników. Stożek rogówki powoduje krótkowzroczność i krótkowzroczność, przez co chory widzi zdecydowanie gorzej i staje się bardziej wyczulony na promienie światła. Pacjenci uskarżają się też na podrażnienie oczu, czasami występuje również widzenie podwójne. Stożek rogówki często współistnieje z pozostałymi schorzeniami oczu, np. zapaleniem spojówek spowodowanym przez alergię. Na szczęście obecnie skuteczne leczenie stożka rogówki jest możliwe. We wczesnej fazie dolegliwość jest adiustowana za pomocą soczewek kontaktowych albo okularów, później natomiast nieodzowne jest zgłoszenie się na zabieg w klinice okulistycznej.

Leczenie stożka rogówki – zabiegi Topoguided oraz cross linking

Leczenie stożka rogówki może być wykonywane za pomocą rozmaitych procedur medycznych. Dzisiaj najskuteczniejszym sposobem na podniesienie ostrości widzenia jest cross linking i wszczepienie pierścieni śródrogówkowych. Współczesne kliniki okulistyczne podejmują się także korekty stożka rogówki poprzez modelowanie, czyli zabieg Topoguided. Doskonałe efekty zapewniają zabiegi wykorzystujące technologię mapowania rogówki, która pomaga osiągnąć regularną powierzchnię tkanki, a to z kolei pozwala na korygowanie astygmatyzmu czy też miopii za pomocą soczewek kontaktowych. Chorzy mogą także po po odpowiednim czasie udać się na zabieg laserowy, który całkiem usuwa wadę wzroku.

Nasze dane adresowe:
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków

Mob.: +48 537 553 553
E-mail: [email protected]