Ważne badania wysokościowe

badania wysokościowe Bielsko Biała, badania wysokościowe Bielsko

Pracą na wysokościach nazywamy pracę wykonywaną na wysokości przekraczającej 3 metry ponad podłogą bądź ziemią. Dotyczy to zatem robót przede wszystkim budowlanych, ale również pracowników wykonujących roboty remontowo–budowlane, elektryków oraz przedstawicieli wielu innych zawodów. Na czym polegają tego rodzaju badania?

Co sprawdzają badania wysokościowe?

Praca na wysokości, mimo iż według przepisów BHP powinna być wykonywana z zastosowaniem specjalnych zabezpieczeń, nie należy do bezpiecznych, w związku z tym badania wysokościowe mają wykazać, jeśli ktoś nie może jej wykonywać. Pracy tego typu nie mogą wykonywać osoby mające skłonności do zawrotów głowy, cierpiące na zaburzenia równowagi czy mające kłopoty ze wzrokiem. W sferę badań wysokościowych wchodzi więc pełna diagnostyka z zakresu laryngologii (co ma wykryć kłopoty z równowagą i błędnikiem), neurologii i okulistyki. Badania przeprowadza się poddając osobę badaną prostym testom przy wykorzystaniu specjalnej aparatury. Podczas badań można też wykryć choroby do tej pory niezdiagnozowane, stanowiące zaś poważne przeciwwskazanie do pracy na wysokości, ich przeprowadzenie ma więc szczególne znaczenie. Nie trzeba martwić się, iż konieczne będzie poświęcenie na te badania wiele czasu, bo jest możliwość przeprowadzenia pełnej diagnostyki nawet w ciągu jednego dnia.

Badania wysokościowe – jak długo są ważne?

Badania wysokościowe należy zrobić przed rozpoczęciem wykonywania pracy na wysokości, ale nie jest to jednorazowy obowiązek. Mając na uwadze, że podczas wykonywania pracy mogą pojawić się kłopoty ze zdrowiem, a także, iż taki jest obowiązek nakazany przez prawo, badaniom tego rodzaju należy poddawać się co 2-3 lata. Osoby, które mają więcej niż 50 lat, są zobowiązani natomiast poddawać się im każdego roku.

Nasze dane adresowe:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-300 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]