Wyprawy w góry i ich wielka popularność

Wyprawy w góry i ich wielka popularność

Dowiedz się więcej o wyprawach

Mnóstwo osób spędza swój czas na przemierzaniu górskich szlaków. Zazwyczaj zaczynają od przemierzania polskich Tatr, z czasem jednak zaczynają poszukiwać czegoś więcej. Szukają nowych wrażeń – ich pragnieniem są wycieczki w coraz wyższe góry. Łatwość przekraczania granic sprawia, że nawet wyprawy na szczyty znajdujące się w oddalonych od naszego kraju rejonach stają się aktualnie osiągalne.

Wyprawy górskie – jak się przygotować?

Dzisiaj przed amatorami wędrówek po górskich szlakach otworem stoją nie tylko Alpy (z ich najwyższym szczytem Mount Blanc) czy nasze krajowe oraz słowackie Tatry, ale też najwyższe góry Meksyku, Afryki czy Azji. Bez wątpienia ogromnym udogodnieniem we wdrapywaniu się na pięcio- czy siedmiotysięczniki jest działalność na polskim rynku agencji trekkingowych organizujących wyprawy na Elbrus bądź Kazbek. Oczywiście pomoc agencji dużo upraszcza, ale jej instruktorzy nie wejdą na szczyty za nas. Niezbędna jest wysoka kondycja, która pozwoli nam znieść wielogodzinną wyprawę z niezwykle ciężkim, mającym nawet kilkanaście kilogramów plecakiem z dostosowanym do warunków klimatycznych ubiorem oraz specjalistycznym wyposażeniem.

Wyprawy w góry – jakie wymogi stawia się uczestnikom?

Od wszystkich, którzy postanawiają wziąć udział we wspinaczce górskiej – na bazę pod Annapurną, Elbrus, Pik Leninalub Mount Everest – wymaga się określonej praktyki w zbliżonych do tego typu ekspedycjach, ponieważ im wyżej zamierzamy się wspiąć, tym większe prawdopodobieństwo wystąpienia choroby wysokościowej. Umiejętność posługiwania się czekanem oraz przemieszczania się w grupie, której członkowie nawzajem się asekurują liną – to warunki, które powinno się koniecznie spełnić. Nie możemy zapomnieć także, że trekking wysokogórski jest wędrówką zespołową. Znaczenie ma zatem umiejętność pracy w zespole. W czasie wyprawy w góry konieczne jest pełne dostosowanie się do decyzji, które podejmowane są przez prowadzącego grupę.

Nasze dane adresowe:
Exploruj.pl
ul. Sobiczkowa 53A
34-511 Kościelisko

Tel.: +48 12 444 18 46
Mob.: +48 690 168 051
E-mail: [email protected]