Drewniane panele podłogowe – poznaj zasady ich montażu

panele drewniane, panele podłogowe drewniane

Panele podłogowe wyglądem niewiele różnią się od podłogi drewnianej, a kupisz je o wiele taniej. Niskie ceny to tylko pierwsza z wielu dobrych stron paneli podłogowych – ich ułożenie jest bowiem banalnie proste, więc wszyscy uporamy się z tym zadaniem bez korzystania z usług profesjonalistów. Przygotowaliśmy dla ciebie poradnik, w którym objaśniamy, jak zamontować panele podłogowe.

Dostosuj podłoże pod panele podłogowe

Panele podłogowe należy montować na niezbyt wilgotnym gruncie – zawartość wody nie powinna być większa, niż 3%. Powinieneś pamiętać również o odseparowaniu paneli od podłoża – doskonale sprawdzi się tu folia PE o grubości minimum dwóch dziesiątych milimetra i wełna mineralna. Nigdy nie układaj paneli prosto ze sklepu – powinieneś odstawić je na dwa dni – dzięki temu dobrze wyschną. Panele i narzędzia już na swoim miejscu?

ABC układania paneli podłogowych

Na początek najbardziej istotna rada – najlepiej robić to zaczynając od rogu pomieszczenia. Przed pracą, dokładnie sprawdź każdy z nich i zwróć uwagę na ewentualne wady fabryczne, gdyż później producent może nie przyjąć reklamacji. Nie zapominaj o temperaturze podłoża – absolutnie minimum to piętnaście stopni Celsjusza. Układaj je wertykalnie do okna, a w niezbyt szerokich pokojach – tak, by dłuższa krawędź przylegała do dłuższej fasady. Ze spięciem paneli, dzięki nieskomplikowanemu mechanizmowi montażowemu, nie będziesz miał najmniejszych trudności.

Dylatacje – daj panelom podłogowym rozszerzać się i kurczyć

Podobnie jak inne produkty z drewna, panele podłogowe są wrażliwe na skoki ciepła w pomieszczeniu. Musisz zatem zapewnić im dylatacje o szerokości minimum dziesięciu milimetrów – będą mniej zauważalne, jeśli wykorzystasz listwy podłogowe.

Nasze dane adresowe:
Baltic Wood
ul. Fabryczna 6a
38-200 Jasło

Tel.: +48 13 491 65 00
E-mail: [email protected]