Izolacja pionowa i pozioma – wykonanie oraz znaczenie

Izolacja pionowa i pozioma – wykonanie oraz znaczenie

Każdy, kto decyduje się na budowę domu, pragnie, by możliwie jak najdłużej jego stan był idealny. Nie jest to jednak możliwe, jeżeli nie będzie wykonana właściwa izolacja pionowa i pozioma domu. Hydroizolacja bardzo dobrze ochrania przed wilgocią na ścianach, a tym samym powoduje, iż nie pokrywają się one nieestetycznymi plamami, a w pomieszczeniach nie roznosi się zapach wilgoci.

Izolacja pionowa i pozioma – realizacja i znaczenie

Jedną z oznak nieodpowiednio wykonanej izolacji domów okazuje się być zawilgocenie murów. Do tego dodać trzeba odpadające tynki oraz wspomniane we wstępie plamy, które w zdecydowanej większości przypadków wypatrzeć można na parterze i w piwnicy. Tego typu problemy niezwykle często obserwuje się w tych budynkach, których fundamenty wykonano z czerwonej cegły. I nie ma tu żadnego znaczenia czy chodzi o budynki nowe, czy te wybudowane przez laty. Aby zrekonstruować nieprawidłowo zrobioną lub brakującą izolację poziomą, należy ustalić do jakiej wysokości powinna ona sięgać, a potem na każdym metrze bieżącym powierzchni ściany wykonać około 10 nawiertów położonych pod kątem. Potem zrobione wloty powinno się napełnić wykorzystując do tego celu specjalny płyn o działaniu uszczelniającym. Jest on higroskopijny, w konsekwencji czego skutecznie uszczelnia fugi oraz uniemożliwia przepływanie wilgoci w górne rejony murów. By jednak izolacja pozioma była naprawdę efektywna, konieczne jest też odtworzenie izolacji pionowej. W tym celu należy najpierw usunąć tynki, które uległy zawilgoceniu, oczyścić ścianę, pogłębić fugi, a następnie pokryć wszystko substancją, który działa izolująco. Dopełnieniem prac jest ocieplenie ścian styropianem.

Izolacja pionowa i pozioma – kto powinien ją wykonać?

Przygotowanie hydroizolacji budynku mądrze jest zlecić mającej doświadczenie ekipie, która zna się na hydroizolacji. Tylko wtedy można być pewnym, że prace zostaną wykonane we właściwy sposób, a izolacja będzie pełnić swoją rolę.