Niezbędne elementy budowlane – szalunki

Niezbędne elementy budowlane – szalunki

Więcej o szalunkach ściennych

Szalunki, zwane także deskowaniem, to tymczasowe konstrukcje umożliwiające wznoszenie murów budynków. Zwykle wykorzystuje się je w przypadku wylewania ścian z betonu – wówczas są one niezbędne do tego, by stosownie je ukształtować i powstrzymać rozlewanie się mieszanki. Poza tym szalunki stosuje się też w czasie wznoszenia budynków murowanych, gdzie ich zastosowanie pozwala na przygotowanie przelotów na drzwi, okna oraz bramy. W tym artykule wytłumaczymy, z czego robi się obecnie szalunki i jakim sposobem inwestorzy mogą je nabyć.

Szalunki ze sklejki, metalu bądź drewna

Klasycznym typem szalunków jest konstrukcja utworzona z drewnianych desek albo grubych sklejek zespolonych ze sobą za pomocą gwoździ, która po rozmontowaniu może zostać wykorzystana ponownie. Demontaż takich szalunków jest jednakże ciężki – wielu wykonawców i inwestorów decyduje się zatem na użycie szalunków wielokrotnego użytku – struktur służących do błyskawicznego i łatwego składania oraz rozkładania. Tego typu szalunki mogą być wykonane ze sklejki, metalu lub drewna, a także łączyć w sobie 2 albo 3 materiały. Z reguły jednakże korzysta się ze sklejki – przeważnie z takich gatunków drewna jak topola czy brzoza, a konstrukcję spajają belki, głowice ze stali bądź aluminium, narożniki i łączniki.

Wynajęcie szalunków – dla kogo?

Przedsiębiorstwa często parające się pracami budowlanymi mają swoje szalunki. Inaczej jest natomiast w przypadku ekip, które zwykle oferują inne usługi oraz inwestorów, którzy zamierzają planujących postawić jeden obiekt. Zakup wszystkich modułów koniecznych do skonstruowania szalunku nie byłby rentowny . Znacznie rozsądniejszym rozwiązaniem będzie wynajem szalunków.

Nasze dane adresowe:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]