Kantor internetowy – o wymianie waluty online

kantor wymiany walut, kantor internetowy

Jeszcze dekadę temu jedyną drogą wymiany waluty była transakcja w kantorze bądź w pobliskim banku – na te pierwsze wciąż można się natknąć supermarketach czy w galeriach handlowych! Aczkolwiek w błyskawicznie przeobrażającej się rzeczywistości, ludzie zapragnęli wymieniać walutę bez konieczności opuszczania domu i ponosząc przy tym niższe wydatki, wskutek tego też powstały kantory internetowe, które na to pozwalają.

Plusy kantoru online

Operacja w kantorze internetowym jest jednakowo nieskomplikowana jak wymiana waluty w tradycyjnym kantorze. Klient wchodzi do serwisu przez stworzony przez siebie profil, a następnie wpłaca do swojego panelu środki, które potrzebuje przewalutować. Zaletą kantorów online jest w głównej mierze to, że transakcje można zlecić w nim w każdej chwili, a samo przewalutowanie odbywa się już w godzinach pracy kantoru po aktualnych kursach, ustalanych na podstawie informacji pobieranych z Forex co parę sekund, a nie – jak w przypadku kantorów stacjonarnych – po średnim kursie, z reguły z poprzedniego dnia. Kolejnym i bardzo znaczącym atutem kantorów online są mniejsze spready niż te proponowane przez kantory tradycyjne i banki. Wymiana w tych drugich polskiego złotego (zależnie od indywidualnego cennika) może prowadzić do naliczenia spreadu w wysokości nawet 3-5%, tymczasem w kantorze online spready zwykle nie przewyższają 2%. Kantory internetowe oferują też kilka specjalnych usług lubianych przez klientów, m.in. dają możliwość ustawienia transakcji odroczonej dokonywanej w uzgodnionym przez klienta terminie albo takiej, w której nabywca zleca wymianę waluty po ustalonym przez niego kursie (wymiana jest realizowana dopiero wówczas, gdy podany przez użytkownika kurs będzie taki sam jak kurs na rynku).

Kto korzysta z kantorów internetowych?

Kantory internetowe to opcja dla osób ceniących sobie wygodę i dużą swobodę w zarządzaniu środkami finansowymi. Używają ich również kredytobiorcy spłacający pożyczki zaciągnięte w obcej walucie oraz osoby studiujące bądź pracujące poza granicami Polski. Lecz zanim zdecydujemy się powierzyć swoje finanse kantorowi online, warto zbadać jego renomę oraz bezpieczeństwo, m.in. poprzez przeszukanie strony KNF, czy znajduje się on w jej wykazie instytucji płatniczych.