Potrzebujesz wymienić złotówki na franka szwajcarskiego? Sprawdź kurs online

kurs franka

O franku Polacy nie wiedzą zbyt dużo, właściwie tylko to, że to waluta, w której mnóstwo osób wzięło kilka lat wstecz kredyty, które obecnie ciężko im spłacić. Tymczasem historia franka jest bardzo ciekawa.

Frank szwajcarski – uznawany za jedną z najbardziej urzekających walut świata

Oczywiście, frank szwajcarski to waluta narodowa Szwajcarii, jednak jest to również środek płatniczy w Liechtensteinie. Tak jak funt szterling, dolar oraz euro, frank szwajcarski jest zaliczany do kluczowych walut współczesnego świata. Lecz nie był to pierwotny pieniądz, który został wprowadzony do obiegu na obszarze Szwajcarii. Frank w rzeczywistości pojawił się zaledwie w XIX wieku i zastąpił liczne lokalne waluty, które wcześniej używano w poszczególnych kantonach. Przez prawie dwa wieki swojego istnienia frank szwajcarski zasłynął ze swojej wyjątkowej stabilności, stawiając opór między innymi destabilizacji w latach kryzysów gospodarczych i dyplomatycznych, jakich doświadczyliśmy w XX oraz XXI w. Co ciekawe, frank szwajcarski uważany jest za jedną z najładniejszych walut świata. Jego banknoty emitowane od połowy 90-tych charakteryzują się rzadką wertykalną orientacją i zdumiewającą kolorystyką. Na frankach można podziwiać osobistości ze świata sztuki (przykładowo Le Corbusiera, Charlesa-Ferdinanda Ramuza czy Alberto Giacomettiego), a nie jak przeważnie bywa – twarze polityków, królów bądź wojskowych. A tematem nowej, dziewiątej serii banknotów są nauka, natura oraz kula ziemska.

Kantor online – tu znajdziesz aktualny kurs franka szwajcarskiego

Frank szwajcarski ciągle cieszy się dużym zainteresowaniem inwestorów, niemniej jednak jego notowania obserwują też uważnie kredytobiorcy z niespłaconymi pożyczkami w tej walucie. Żeby sprawdzić aktualny kurs franka szwajcarskiego, należy odwiedzać na stronę kantoru online, gdzie kurs franka uaktualniany jest w parusekundowych interwałach. Tu można również przeanalizować fluktuacje wartości waluty w dowolnie określonym roku. Jest to funkcja potrzebna inwestorom analizującym swoje następne działania oraz frankowiczom czekającym na najlepszy moment, aby przewalutować walutę przed spłatą najbliższej części zadłużenia.