System rozliczeń SWIFT – co warto o nim wiedzieć?

System rozliczeń SWIFT – co warto o nim wiedzieć?

Jeśli potrzebujesz szczegółowych wiadomości dotyczących systemu bankowego SWIFT, skieruj się w to miejsce.

Mimo, że właściwie na co dzień korzystamy z przelewów bankowych, sporo osób po raz pierwszy dowiedziało się o systemie SWIFT w 2022 roku w kontekście wdrożenia sankcji względem Rosji jako odpowiedź świata na konflikt na Ukrainie. Ale system SWIFT istnieje już od lat 70-tych XX wieku i jest jednym z filarów wydajnego działania bankowości międzynarodowej.

System SWIFT nie jest jedynym w użyciu

SWIFT to skrótowiec od Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication, co po polsku znaczy Stowarzyszenia na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej. Powszechnie jednakże tym skrótem nazywa się międzynarodowy system rozliczeń międzybankowych, bez którego zrobienie przelewów międzynarodowych byłoby zdecydowanie znacznie bardziej złożone niż obecnie. SWIFT to popularny, lecz nie jedyny działający współcześnie system tego typu. Oprócz niego przykładowo w Polsce korzysta się też z systemów: Elixir, SORBNET czy SEPA.Na całym świecie funkcjonują także różne systemy lokalne, obsługujące jedynie rozliczenia między bankami na terenie danego kraju.

Co jest zatem najważniejszą zaletą systemu bankowego SWIFT? Używany jest prawie we wszystkich państwach świata, a przy tym korzystają z niego nie tylko instytucje bankowe, których liczba dziś przekracza już 11 tysięcy, ale też domy maklerskie, giełdy i mnóstwo innych jednostek finansowych. Każdy uczestnik systemu bankowego SWIFT musi otrzymać niepowtarzalny kod (BIC – Bank Identifier Code), złożony z 8 znaków (cyfr oraz liter). Dopuszczalne jest również przyznawanie kodu BIC oddziałowi banku, wówczas taki kod ma 11 znaków.

System rozliczeń SWIFT – poznaj kody BIC/SWIFT popularnych banków w Polsce

Nawet jeśli tylko sporadycznie korzystasz z transakcji międzynarodowych, warto pamiętać kod BIC/SWIFT swojego banku, lub co najmniej wiedzieć gdzie szybko odszukać taką informację. Poniżej wymieniamy kody BIC/SWIFT kilku najpopularniejszych banków, obecnych w Polsce.

– Bank Millenium: BIGBPLPW
– BNP Paribas Bank Polska SA: PPABPLPK
– BANK POLSKIEJ SPÓŁDZIELCZOŚCI: POLUPLPR
– Pekao SA (z żubrem): PKOPPLPW
– mBank (BRE): BREXPLPWMBK
– PKO BP (w tym dla kont PKO Inteligo): BPKOPLPW
– Raiffeisen Bank Polska: RCBWPLPW
– Getin Bank: GBGCPLPK
– BIC ALIOR BANK: ALBPPLPW
– Credit Agricole: AGRIPLPR
– Bank BPH: BPHKPLPK
– Santander Bank Polska: (dawniej BZ WBK): WBKPPLPP
– ING Bank Śląski: INGBPLPW
– CitiBank: CITIPLPX

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]