Badania psychologiczne kierowców – nie należy się ich obawiać

Badania psychologiczne kierowców – nie należy się ich obawiać

Jeśli potrzebujesz zamówić badania psychologiczne kierowców Bielsko Biała, zajrzyj na www.badaniabielsko.pl

Na sytuację na szosach w szczególnym stopniu rzutują umiejętności obsługujących jeżdżące po nich pojazdy. Szczególnie istotne okazuje się to w przypadku kierowców zawodowych – między innymi taksówkarzy oraz kierowców TIR-ów oraz komunikacji miejskiej. W ich przypadku istotne są zarówno kwalifikacje, jak i predyspozycje psychiczne. Z tego względu kierowcy z tych zawodów zgodnie z prawem muszą regularnie przechodzić badania psychologiczne kierowców. Warto więc powiedzieć na ten temat kilka słów. W jakich odstępach muszą być wykonywane? Na czym polegają tego typu badania psychotechniczne? I, co najważniejsze, jak możemy się do nich przygotować?

Czego oczekiwać na badaniach psychologicznych kierowców?

Badania kierowców powinny być wykonywane co pięć lat. Ta reguła nie obowiązuje z kolei specjalistów, którzy skończyli pięćdziesiąt lat – powinni wszak wykonywać je co 30 miesięcy. Badania psychologiczne kierowców wykonywane są przez psychologa w odpowiedniej przychodni, który najpierw wykonuje badania osobowości. Mają one postać konwersacji z kierowcą, podczas której odpowiada on na zadania na temat wyborów w ekstremalnych przypadkach. Kolejna część badań psychotechnicznych kierowców to test na inteligencję, zaś potem wykonywane są testy na odpowiednich maszynach, w czasie których badana jest zdolność szybkiego reagowania, postrzeganie prędkości, podzielność uwagi i widzenie w ciemności.

Jak nastawić się do badań psychotechnicznych kierowców?

Po ich przeprowadzeniu kierowca jest zapraszany na wizytę ze specjalistą, który w jej czasie powiadamia go, czy przeszedł badanie. Co ważne, powinniśmy pamiętać, iż nie dla wszystkich ich efekty okażą się pomyślne. Szanse na szczęśliwe przejście badań psychologicznych kierowców możemy na szczęście nieco podnieść. W jaki sposób? W sieci dostępne są różne opisy działania maszyn, na których są wykonywane badania psychotechniczne – to doskonałe rozwiązanie, by wcześniej sprawdzić, jak one działają.

Nasze dane adresowe:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]