Hydroizolacja – dlaczego jest ważna i komu ją powierzyć?

Hydroizolacja – dlaczego jest ważna i komu ją powierzyć?

W trakcie budowy jakiegokolwiek obiektu, obojętnie czy jest to biurowiec czy dom jednorodzinny, już na etapie projektowania należy zadbać o odpowiednie zabezpieczenie budowli przed wilgocią. Woda, która z czasem może przedostać się do źle bądź w ogóle niezabezpieczonych murów zmniejszy ich solidność i potencjał izolacji cieplnej, a także spowodować rozrost niebezpiecznych dla zdrowia grzybów i pleśni.

Które części budynku trzeba zabezpieczyć hydroizolacją?

Do głównych elementów, jakie trzeba chronić przed wilgocią należą przede wszystkim piwnice, balkony, fundamenty, dachy i tarasy zielone, a więc te części konstrukcji, które mają bezpośrednią styczność z czy też opadami atmosferycznymi. Każda budowa obiektu powinna być poprzedzona odpowiednią ekspertyzą i konsultacją z zawodowcami, którzy podpowiedzą, jakie elementy wymagają zabezpieczenia przed wilgocią i jakiej techniki powinno się użyć w odniesieniu do danych segmentów konstrukcji. Na przykład, na ścianie fundamentowej z betonu wykonuje się izolację przeciwwodną, nanosząc na nią warstwę uszczelniającej wyprawy cementowej (preferowanie i z zewnątrz i od środka), a w przypadku ścian z bloczków betonowych – zaprawą wodoszczelną. W trwałych ścianach z cegły, dziurawki czy pustaka wypalanego poleca się wykonanie poziomej i pionowej bariery dla wody. Natomiast tarasy zielone hydroizoluje się wielowarstwowo, pamiętając o tym, aby każda warstwa posiadała spadek zapobiegający gromadzeniu się wody między nimi i odprowadzający ją do kanału. Podobnie hydrolizuje się także balkony.

Komu zlecić wykonanie hydroizolacji?

Kluczowe jest, żeby planowanie hydroizolacji, powierzyć doświadczonej ekipie, posiadającej wieloletnie doświadczenie w wykonywaniu prac hydroizolacyjnych. Deweloperzy, generalni wykonawcy i inwestorzy skorzystają na współpracy ze specjalistami w czasie prac związanych z hydroizolacją spodu płyt i ścian fundamentowych, uszczelnianiem zbiorników, przemysłowych obiektów żelbetowych oraz budynków w systemie „białej wanny”, a także montażem taśm dylatacyjnych, uszczelek pęczniejących, węży iniekcyjnych czy taśm PVC. Z kolei na zlecenie zarządców ukończonych już budynków ekipa ekspertów od hydroizolacji zajmie się między innymi inwentaryzacją, uszczelnieniem oraz naprawą przecieków wody, reperacją tarasów i balkonów, wzmocnieniem gruntów pod fundamentami oraz uszczelnieniem podszybii windowych.