Kursy ochrony danych osobowych niezbędne dla administracji

Kursy ochrony danych osobowych niezbędne dla administracji

Podstawowym oficjalnym aktem w naszym kraju, jaki dotyczył kwestii danych osobowych była Ustawa o Ochronie Danych Osobowych, jaka weszła w życie w 1997. Również obecnie definiuje ona ten termin oraz omawia, jak powinniśmy ich używać. W myśl aktu dane osobowe to wszystkie informacje, jakie umożliwiają zidentyfikowanie konkretnego obywatela bez skomplikowanych działań. Do danych osobowych zakwalifikować można zatem datę urodzenia, imię i nazwisko oraz adres, ale też tak zwane dane wrażliwe – na przykład informacje o możliwych sprawach sądowych, stanie zdrowia czy wyznaniu. O ich ochronę należy zatroszczyć się tym bardziej, że dzięki globalnej sieci ich pozyskanie oraz wykorzystanie okazuje się naprawdę proste.

Szkolenie z ochrony danych osobowych dla firm

Dane osobowe pozyskują każdego typu przedsiębiorstwa. Jedne obracają wyłącznie danymi swoich pracowników, pozostałe zaś uzyskują dojście także do danych klientów. We wszystkich przypadkach pracownicy, którzy mają z nimi styczność powinni przejść specjalne szkolenie z ochrony danych osobowych, podczas którego dowiedzą się, w jaki sposób zapewnić im bezpieczeństwo. Jest to bardzo istotne, gdyż po zauważeniu nieprawidłowości Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych ma prawo zasądzić dotkliwe sankcje – nie tylko pieniężne, lecz w najcięższych przypadkach także pozbawienia wolności.

Na czym opiera się kurs z ochrony danych osobowych?

Szkolenie z ochrony danych osobowych jest skierowane do wszelkich pracowników zarządzających tego rodzaju informacjami – będą to między innymi specjaliści z kadr, do spraw rekrutacji lub składnic akt. W jego cenę wliczone są także materiały pomocnicze, dzięki którym kursanci łatwiej przyswoją wiedzę. Po ukończeniu szkolenia, w czasie którego nauczą się, jak zagwarantować ochronę informacji, kursanci otrzymują właściwe certyfikaty. Kursy z ochrony danych osobowych nie pochłaniają wiele czasu – zwykle kończą się w tym samym dniu.