Każdy z nas z pewnością świetnie zdaje sobie sprawę z problemu, jakie tworzą przedmiotów, których w tej chwili już nie potrzebujemy, a których z różnych przyczyn nie potrafimy wyrzucić. Przeważnie chowamy je na strych, do komórki lokatorskiej lub do piwnicy, aby nie zajmowały powierzchni domu. Kłopot jednak w tym, że po jakimś czasie także w tych schowkach robi się tak ciasno, że zwykłe korzystanie z nich okazuje się męczarnią. Dopiero to popycha wielu z nas do przeprowadzenia gruntownych porządków, będących sposobnością do tego, żeby uwolnić się od zgromadzonych przedmiotów. Takie duże sprzątanie często planujemy również, kiedy nabywamy zapuszczony dom bądź dziedziczymy po kimś mieszkanie. Warto więc wiedzieć, co zrobić ze nagromadzonymi przedmiotami i jak bez trudu wywieźć stare meble z poddasza, piwnicy oraz mieszkania.
Zleć odbiór mebli i nie wyrzucaj ich do zwykłych odpadów
Odpady takie jak stare meble, elementy stolarki okiennej, sprzęt AGD i RTV czy połamane panele podłogowe lub ścienne nie mogą trafić do zbiornika przeznaczonego na śmieci komunalne. Jeśli potrzebujemy je wyrzucić, do wyboru mamy kilka możliwości. Pierwsze to przetransportowanie ich na własną rękę do PSZOKU, czyli Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych – wymaga to jednak posiadania odpowiednio dużego auta. Drugie to poczekanie na okresową zbiórkę takich śmieci. Te mają miejsce z reguły raz w miesiącu – do czasu kolejnej zbiórki jesteśmy zatem przymuszeni zagospodarować miejsce na przetrzymanie odpadów o pokaźnej objętości. Najbardziej optymalne jest ostatnie rozwiązanie – wynajęcie kontenera na odpady, który po wypełnieniu odbierze dostarczający go podmiot. Zadba on też o legalny recykling zebranych odpadów. Firmy wynajmujące kontenery często świadczą też fachowe wsparcie przy sprzątaniu komórki, poddasza względnie całego domu.
Utylizacja mebli – ponowne przetworzenie surowca
Stare meble, jeśli zostaną oddane do PSZOK-u lub przedsiębiorstwa zajmującego się profesjonalnie utylizacją, wcale nie muszą zostać spopielone lub trafić na składowisko. Po rozmontowaniu ich na elementy podstawowe i posortowaniu komponentów według tworzywa, z którego zostały wytworzone, mogą zostać po raz kolejny przetworzone i posłużyć do stworzenia nowych sprzętów. Utylizacja mebli, a głównie drewna, z którego w przeważnie są one wykonane, sprowadza się zazwyczaj do ich przekształcenia w płyty wiórowe, które później mogą posłużyć do wyrobu kolejnych garderób, krzeseł albo regałów.
Nasze dane adresowe:
MAX-GRUZ
Krakowska 37
30-698 Lusina
Mob.: +48 501 322 008
E-mail:
[email protected]