Trudno znaleźć ważniejszą inwestycję niż wzniesienie domu. Warto przy tym wiedzieć, że nie będzie to łatwe zadanie, zaś szczególne trudności wiążą się z załatwieniem rozmaitych urzędowych spraw. W pierwszej kolejności powinniśmy uzyskać pozwolenie na budowę – będzie ono wydane, jeśli przedstawimy projekt budowlany. Projekt powinien być opracowany przez architekta, a jego zawartość regulują właściwe ustawy. Co więc powinien zawierać? Zachęcamy do lektury naszego poradnika.
Projekty budowlane – zawartość
Najistotniejszym elementem projektu budowlanego jest plan zagospodarowania działki. Plan musi zostać opracowany na odpowiedniej mapie zatwierdzonej przez geodetę oraz zawierać rozmieszczenie dotychczasowych i wznoszonych obiektów oraz instalacji gazowych i wodociągowych. W planie zagospodarowania powinny znaleźć się także dane o punkcie przechowywania śmieci, rozmieszczeniu zieleni czy ogrodzeniu. Projekty budowlane muszą poza tym posiadać projekty budowanych obiektów, a nierzadko również oświadczenia firm dystrybuujących wodę, gaz i prąd. W niektórych sytuacjach niezbędne okaże się także załączenie rezultatów testów podłoża.
Projekty budowlane – dlaczego tak istotne?
Jak przed momentem wspomnieliśmy, projekty budowlane są niezbędne do tego, by otrzymać pozwolenie na budowę. Pamiętajmy, że rozpoczęta budowa musi przebiegać według planu ustalonego w owym projekcie, zaś wszelkie niezgodności będą przyczyną jej niezatwierdzenia.
Nasze dane adresowe:
Joanna Kłusak Architekt
ul. Domki 17/1
31-519 Kraków
Mob.: +48 668 648 646
E-mail:
[email protected]