Często widzimy w wyobraźni ten obrazek – szczęśliwi ludzie z garnuszkiem ciepłej herbaty w ręku grzeją się przy cieple kominka. Zwykle zimą oraz jesienią mieszkańcy kamienic zazdroszczą możliwości zamontowania kominka osobom, które dysponują domkiem. Faktem jest, iż zwykłego kominka nie użyjemy w mieszkaniu, jednak możemy zaopatrzyć się w biokominek!
Charakterystyka biokominków i jego główne atuty
Eko kominek, czyli tzw. biokominek, charakteryzuje się tym, że można go założyć w praktycznie dowolnym pomieszczeniu. Nie potrzebuje on wykonania sieci kanałów wentylacyjnych, kluczowe jest natomiast, aby przestrzeń w którym będzie ustawiony biokominek wyróżniała się niczym niezakłóconą rotację powietrza. Zabroniony jest jego montaż w lokalach zupełnie szczelnych. Dużym atutem biokominka jest jego prosta konstrukcja (to wręcz wyłącznie palenisko i obudowa) oraz względnie niewielka waga. Przeważnie wykonany jest ze stali nierdzewnej, ale można zakupić również modele z obudową ze szkła bądź z kamienia. Niektóre biokominki są wolnostojące, co pozwala na ich dowolne przesuwanie, np. wtedy gdy postanowimy zmienić wystrój mieszkania. W ostatnich latach moda na eko kominki tak mocno rozwinęła te produkty, iż w tym momencie bez problemu znajdziemy jakiś jego wariant do każdego stylu mieszkania. W sklepach internetowych oraz stacjonarnych znajdziemy modele biokominków wolnostojących, wiszących czy narożnych. Produkowane są warianty biokominków bez szyby lub z szybą, a także biokominki zewnętrzne, przeznaczone do trzymania w ogrodzie, na balkonie, na tarasie, werandzie bądź w altanach, które można użyć też jako dekorację ogródka ośrodka wypoczynkowego czy restauracji.
Biokominek – ciepło bez konieczności czyszczenia paleniska
W biokominkach nie pali się ani drewnem ani węglem, dlatego nie wytwarza się dym. W czasie wypalania się biopaliwa, którym jest bioetanol, tworzy się tylko dwutlenek węgla (stąd przytoczony wcześniej wymóg zapewnienia stosownej cyrkulacji powietrza w pomieszczeniu) i para wodna. Specyficzną cechą ciekłego paliwa jest także to, że po zakończeniu cyklu ogrzewania nie czyścić paleniska z sadzy ani z popiołu. Zanieczyszczenia nie osadzają się zatem na meblach czy sprzętach domowych, bo biopaliwo spala się praktycznie w całości. Biokominki są nie są destrukcyjny dla środowiska – spalanie bioetanolu nie generuje żadnych związków toksycznych dla środowiska. Wadą dla poniektórych jest to, iż eko kominki generują mniej ciepła niż standardowe paleniska, aczkolwiek ich zalety, przede wszystkim opcja zainstalowania ich w mieszkaniu i ogromne walory aranżacyjne, są mocnym argumentem za ich kupnem.