Łańcuchy na koła – co warto o nich wiedzieć

Łańcuchy na koła – co warto o nich wiedzieć

Poszukujesz łańcuchów na koła? Powinieneś odwiedzić ten adres

Łańcuchy na koła w znacznym stopniu poprawiają przyczepność samochodu w ekstremalnych warunkach – na ośnieżonych i oblodzonych drogach, zwłaszcza na spadzistych podjazdach. W niektórych krajach muszą one zawsze znajdywać się w bagażniku każdego samochodu przez cały rok (tak jest między innymi w Norwegii, Bułgarii i Turcji), w innych natomiast są one niezbędną częścią wyposażenia auta jedynie w zimą (takie przepisy obowiązują na przykład w Hiszpanii, Polsce, Niemczech i we Włoszech). Jak jednak rodzaje łańcuchów samochodowych można kupić w sklepach?

Rodzaje łańcuchów na koła

Łańcuchy samochodowe dzielimy przede wszystkim mając na względzie ich zastosowanie. Wyróżniamy modele skonstruowane z myślą o wykorzystywaniu w samochodach terenowych, osobowych, dostawczych i ciężarowych, jak również w autobusach. Łańcuchy różnią się też przekrojem i grubością ogniwa (najczęściej jest to kształt rombowy ukośny), mocowaniem, które powinno być dopasowane do typu felgi oraz wzorem zaplotu. Różne są również materiały, z których produkuje się łańcuchy samochodowe. W dzisiejszych czasach producenci stosują głównie stal manganową bądź tytanową.

Prowadzenie samochodu z łańcuchami samochodowymi

Zakładanie łańcuchów na koła wymaga pewnych umiejętności i na początku może być źródłem znacznego stresu. Aby go uniknąć, powinno się potrenować tę czynność w garażu lub na placu manewrowym. Sama prowadzenie pojazdu z łańcuchami wymaga nieco innej techniki. Trzeba wystrzegać się jazdy po niezaśnieżonych drogach, przekraczania prędkości 50 km/h i buksowania kół. Stosując łańcuchy samochodowych, należy też obowiązkowo kontrolować ich napięcie oraz ułożenie – w ten sposób unikniemy ich przedwczesnego zużycia i tym samym przedłużymy okres ich eksploatacji.

Nasze dane adresowe:
AUTO-PLUS Zbigniew Haluch
ul. Prądnicka 79
31-202 Kraków

Tel.: +48 (12) 416-20-08
Mob.: +48 602-790-666
E-mail: [email protected]