Odlewy artystyczne – nie tylko dla urzędów i instytucji

Odlewy artystyczne – nie tylko dla urzędów i instytucji

Rzeźba to jedna z najstarszych metod aktywności artystycznej. Pierwsze arcydzieła pojawiły się już w okresie prehistorycznym i odtąd towarzyszą ludziom w rozmaitych sferach naszego życia. Widzimy je głównie tam, gdzie poszukujemy kontaktu ze sztuką – na wystawach, w muzeach i w kościołach, ale również w miejscach publicznych: na rynkach i ulicach, w budynkach urzędów, a nawet w galeriach handlowych. Wszechobecność rzeźb w życiu jest na tyle duża, iż nie wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, że dzieła tworzone rękoma rzeźbiarzy widujemy właściwie na każdym kroku. W naszym artykule podamy kilka przykładów potwierdzających powyższe stwierdzenie.

Odlewy artystyczne w miejscach ogólnodostępnych

Prace rzeźbiarzy, także gdy prezentują sobą wysokie walory artystyczne i estetyczne, nierzadko są przez nas traktowane jako norma – w przestrzeni miejskiej (chociaż nie tylko) są bowiem spotykane dosłownie na każdym kroku. Niezliczone pomniki, jak również rzeźby ustawiane na zieleńcach, na ulicach czy w przydomowych ogródkach, widoczne są wszak w zdecydowanej większości miast. Ponad to nierzadko można spotkać je także w wielu budowlach. Pełnią funkcję dekoracyjną m.in. w urzędach, szkołach czy pozostałych gmachach użyteczności publicznej

Odlewy artystyczne. Na turnieje sportowe albo konkursy

Wspomniane w poprzednim akapicie przykłady dotyczą przede wszystkim masywnych, nieruchomych dzieł. Aczkolwiek stanowi to mniejszą część wszystkich rzeźb obecnych w naszym codziennym życiu. Zdecydowana większość z nich to jednak niewielkie dzieła, przeznaczone wyłącznie do prywatnego użytku – na przykład statuetki okolicznościowe, popiersia na zamówienie oraz nagrody na zwycięzców turniejów. Organizatorzy rozmaitego rodzaju imprez czy zawodów sportowych mają całkiem proste zadanie, bo zakup rzeźby na zamówienie (odlewów z brązu czy innych stopów) nie generuje znacznych kosztów, a ich stworzenie wystarczy po prostu zlecić zawodowemu rzeźbiarzowi.